ark
Tilaajana saat rajattoman pääsyn verkkosivuillemme ja näköislehden.
Tilaa ark
Olen jo tilaaja
Ennen kuin voimme puhua tekoälysovellusten mahdollisuuksista, on syytä ymmärtää, mitä tekoälyn tuottamiseen vaaditaan, kirjoittaa Ville Paananen.
Jari ja Sirkkaliisa Jetsosen teos esittelee isä ja poika Saarisen suunnittelemia asuinrakennuksia, joista monet ovat aiemmin jääneet näyttävien julkisten rakennusten varjoon.
Feminist Futures of Spatial Practice -tekstikokoelma esittelee tilaan ja arkkitehtuurin liittyviä, viimeaikaisia feministisiä tutkimuksia ja projekteja.
Digitaalisuuden kehitys saa aikaan kaupunkitiloissa ja niiden käytössä muutoksia, joihin myös suunnittelun ohjauksen tulisi ottaa aktiivisesti kantaa, ehdottaa Sari Viertiö.
Arkkitehtuurin Finlandia -palkinnossa kytee arkkitehtoniselle luovuudelle tuhoisa myytti, näkee Anni Vartola.
Mainos