Demokratia tarvitsee aukioita ja palatseja, näkee politiikantutkija – ”Satatuhatta ihmistä torilla on taatusti vaikuttavampi joukko kuin satatuhatta tykkääjää somessa”
Politiikantutkija Jan-Werner Müller tarkastelee tuoreessa teoksessaan demokratian suhdetta rakennettuun ympäristöön ja tarjoaa näkemyksiään sen kehittämiseksi.

POLIITTISIIN KYSYMYKSIIN ei ole arkkitehtonisia ratkaisuja, mutta arkkitehtonisiin kysymyksiin voi olla poliittisia ratkaisuja. Näistä lähtökohdista kirjoittaa saksalais-yhdysvaltalainen politiikantutkija Jan-Werner Müller teoksessaan Street, Palace, Square (Allen Lane 2026). Müller tarkastelee demokratian ja rakennetun ympäristön suhdetta; sitä, miten rakennettu ympäristö mahdollistaa, rajoittaa ja ohjailee poliittista toimintaa. Kirjan keskeinen väite on, että demokratia tarvitsee erityisesti kaksi paikkaa: aukion, jossa epäviralliset poliittiset kannat muodostetaan, ja palatsin, jossa viralliset ja sitovat päätökset tehdään.
Haluaisitko lukea jutun?
Tilaajana saat rajattoman pääsyn verkkosivuillemme ja näköislehden.




